Przede wszystkim zabieg powiększania biustu wykonujemy u kobiet, które są pełnoletnie i zdrowe. Statystyki pokazują, że ponad 90 proc. kobiet, które zdecydowały się na taki zabieg, mieści się w przedziale wiekowym 20-40 lat. Implanty można wszczepić również pacjentkom w późniejszym wieku – wówczas jest to zabieg łączony, składający się ze wszczepienia implantów oraz ich chirurgicznego modelowania, tzw. plastyki piersi. Przed decyzją o zabiegu należy koniecznie wykonać USG piersi, RTG klatki piersiowej i badania krwi.
Dodatkowe badania są uzależnione od wieku pacjentki. Wśród najważniejszych przeciwwskazań do operacji wszczepienia implantów należy wskazać różnego rodzaju infekcje, niewydolność krążeniowo-oddechową i zaburzenia krzepnięcia krwi. Łagodne zmiany wykryte w piersi, takie jak torbiele czy włókniaki, nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem. Bardzo ważne jest, aby w kwestii zdrowia pacjentka była absolutnie szczera z lekarzem, z którym omawia zabieg chirurgiczny. Niestety zdarza się, że niektóre kobiety zatajają swoje choroby, byle tylko zrealizować marzenie o piękniejszym biuście.
Takie podejście jest ze strony pacjentki nierozsądne. W postępowaniu przedoperacyjnym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjentki, konsultacje z chirurgiem plastykiem i anestezjologiem, szczera rozmowa na temat przebytych chorób, także przewlekłych oraz uzgodnienie oczekiwań pacjentki względem „nowych piersi”, a możliwościami chirurgii plastycznej.
dr n. med Andrzej Krajewski – Specjalista Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.