Chirurgia plastyczna dzięki bogatemu wachlarzowi możliwości może zaproponować pacjentce indywidualny rodzaj leczenia celem utworzenia pięknych, pełnych piersi o naturalnym kształcie i harmonijnej wielkości. Najbardziej spektakularny efekt powiększenia dają implanty. Obecnie nierzadkim zjawiskiem wśród kobiet z piersiami powiększonymi implantami jest ciąża. Większość implantów jest wypełniona spoistym, miękkim żelem silikonowym i otoczona wytrzymałą, cienką powłoką silikonową. Jest to materiał bezpieczny dla ciała, który nie powoduje ryzyka dla ciąży. Prawidłowa ciąża nie ma wpływu na optymalnie umiejscowione implanty, zaś same protezy nie ingerują z prawidłowym rozwojem płodu. Większość kobiet może karmić piersią po operacji powiększenia implantami. Najczęściej stosowane nacięcia skóry umożliwiają utrzymanie potencjału karmienia piersią. W okresie ciąży, piersi ulegają zwykle dalszemu wzrostowi dzięki zmianom hormonalnym, co stanowi przygotowanie do naturalnego karmienia niemowlęcia. Nasilenie zmian kształtu może być subtelne, lecz także może skutkować zmianą rozmiaru miseczki stanika.
Zwykle kształt i rozmiar piersi utrzymują się aż do okresu zakończenia karmienia własnym mlekiem. Po tym okresie, u części kobiet kształt i rozmiar piersi powracają do stanu sprzed poczęcia. Niestety, u pozostałych pacjentek piersi ulegają znacznemu zmniejszeniu, utracie młodzieńczej jędrności, wraz z rozciągnięciem skóry i rozstępami. Skutkiem są opadające piersi z utratą pełności, kształtu i wielkości. Zmiany kształtu piersi nie są związane z obecnością implantów. Co więcej obecność implantów zapewnia odpowiednie wypełnienie gruczołu piersiowego, minimalizuje niekorzystny skutek ciąży dla piersi. Czasami jest jednak wymagana korekcja piersi dla odtworzenia ich rozmiaru i kształtu, która zwykle polega na podniesieniu piersi z implantami.
Konsultacja przedoperacyjna powinna odbyć się przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, co umożliwia osiągnięcie stabilizacji kształtu piersi oraz pozwala uniknąć ryzyka infekcji oraz przykurczu torebki implantu związanego z obecnością mleka.
Dr hab. n. med. Paweł Szychta, prof. nadzw., Specjalista chirurgii plastycznej. rekonstrukcyjnej i estetycznej.